Znów zderzenie na czarnym skrzyżowaniu

22 lutego 2008 2 przez

W godzinach popołudniowego szczytu doszło do groźnie wyglądającego zderzenia bmw i opla astry w centrum Mielca. Dwie osoby są w szpitalu, ruch na Alei Niepodległości, czyli głównej arterii komunikacyjnej miasta, został ograniczony. Do wypadku doszło na skrzyżowaniu określanym przez mieszkańców jako czarne.

Tu klną i kierowcy, i piesi. W godzinach szczytu ciężko przejechać, często przechodzi się niemal biegiem. Nagminne jest wymuszanie pierwszeństwa i… kolizje. Ale co jakiś czas dochodzi do poważnych zdarzeń. Nie ma miesiąca praktycznie bez wypadku lub potrącenia.

W czwartek 24 kwietnia, do zdarzenia doszło na szczęście już po kulminacji szczytu komunikacyjnego. Według świadków zdarzenia i śladów na pojazdach wyjeżdżające z ulicy Kochanowskiego BMW wymusiło pierwszeństwo, na jadącym po Alei Niepodległości w kierunku Placu AK oplu astra. Kierowca BMW źle obliczył odległości. Opel uderzył w bok bmw.

Do szpitala na obserwację trafiło dwie osoby jadące oplem. Przez kilkadziesiąt minut ruch na skrzyżowaniu był mocno ograniczony. Tworzyły się korki.

– To tak zwane świetne skrzyżowanie na wyłudzanie ubezpieczenia. Wyjedź, poczekaj, a na bank ktoś w ciebie wjedzie – śmieje się kierowca, który mieszka tuż obok. On wie, że lepiej dołożyć kilkaset metrów, nawet po osiedlowych uliczkach, niż w trakcie dnia wyjeżdżać na miasto w tym miejscu.

I właśnie do kolizji i wypadków dochodzi najczęściej, gdy zniecierpliwiony oczekiwaniem, kierowca wyjeżdża z ulicy podporządkowanej lub próbuje zjechać z Alei Niepodległości.

Ciężkie życie mają piesi. To dwupasmowa ulica, często na jednym pasie kierowca puszcza czekających pieszych, a po drugim kolejny pędzi… prosto w przechodzących przez jezdnię. Przejścia dla pieszych w tym miejscu to jedyne bez sygnalizacji świetlnej, ale jej ustawienie mogłoby totalnie zakorkować Aleję.

Jedynym wyjściem z sytuacji wydają się plany magistratu zwężenia ulicy i zostawienie w tym rejonie tylko ruchu lokalnego. Ruch przejazdowy przez centrum oraz ruch dojazdowy do zlokalizowanych tutaj urzędów czy instytucji lub sklepów, zostałby rozproszony na inne ulice miejskie. W tej chwili jednak trwają dopiero prace nad zorganizowaniem takiej sieci ulic objazdowych.

(cyn)

News odzyskany z archiwalnej wersji.