Buty skiturowe a zjazdowe

Buty skiturowe a zjazdowe

24 stycznia 2022 2 przez mediapodkarpackie

Skitouring przez ostatnie lata zyskuje coraz większą popularność, a prawdziwy boom wydarzył się w czasie lockdownu, kiedy zamknięciu narciarzy do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Mimo iż już całkiem sporo osób uprawia skitouring, wciąż jest to mały procent ogółu narciarzy. Choć skiturowcy są coraz bardziej widoczni na polskich stokach i szlakach, wielu z Was nie miało jeszcze okazji bliżej poznać temat i zadaje sobie pytania jakie są różnice pomiędzy sprzętem zjazdowym a skiturowym. W tym artykule przyjrzymy się różnicom pomiędzy butami skiturowymi a zjazdowymi.

Do czego służy but skiturowy?

But skiturowy, to but do uprawiania turystyki narciarskiej, a więc służy zarówno do podchodzenia, jak i zjazdu. Charakteryzuje się tym, że jest lżejszy od butów zjazdowych, ma ruchomą cholewkę, którą się usztywnia do zjazdu oraz jest dostosowany do specjalnych skitourowych wiązań.

Jak się zakłada but skiturowy?

Przy podchodzeniu but wpina się w przednie wiązanie za pomocą pinów, które wchodzą w specjalne dziurki znajdujące się na przednim rancie buta, a pięta pozostaje wolna. Na tylnym rancie są specjalnie wyprofilowane otworzy, w które do zjazdu wpinają się bolce tylnego wiązania. Po usztywnieniu i zapięciu buta w tylne wiązanie, zjazd wygląda tam samo, jak na nartach zjazdowych.

Pomijając wyjątkowe modele butów np. ultralekkich przeznaczonych dla biegaczy narciarskich, większość dostępnych na rynku wiązań skiturowych i butów jest kompatybilna ze sobą.

But zjazdowy nie nadaje się do skitouringu przede wszystkim z powodu swojej wagi, zbyt dużej sztywności, innego wyprofilowania cholewki oraz braku jej ruchomości wymaganej do podchodzenia. Starszy typ wiązań, tzw. szynowe wiązania, które już praktycznie wyszły z użycia, dawały możliwość podchodzenia w butach zjazdowych, ale komfort oraz waga pozostawiały dużo do życzenia.

Buty skitourowe między sobą różnią się przede wszystkim wagą oraz zakresem ruchomości cholewki. Pozostałe parametry to twardość oraz przeznaczenie – tutaj przede wszystkim chodzi o rozróżnienie butów dla osób amatorsko uprawiających skitouring od butów do skialpinizmu, czy też freetouringu, czyli połączenia skitouringu z freeridem. Buty do freetouringu oraz freeridu mają nieco mniejszy zakres ruchomości cholewki i są twardsze po to, aby dać komfort i pewność w zjeździe poza trasą.

W kwestii poznania dokładnych różnic w sprzęcie bardzo polecam wypożyczalnią Freetours.pl w Ustroniu pod Czantorią. To zespół doświadczonych osób, które nie tylko pomogą odpowiednio dobrać sprzęt, ale także prowadzą profesjonalne szkolenia skiturowe dla początkujących oraz organizują skitourowe wyjazdy zagraniczne np. do Gruzji. Mają różnorodny sprzęt do wypożyczenia oraz olbrzymią wiedzę. We Freetours.pl można wypożyczyć zarówno buty lekkie, typowo skitourowe, jak i freetourowe oraz freerideowe. W ofercie mają też różne typy nart.