Jakie powinny być mundury bojowe?

Jakie powinny być mundury bojowe?

3 stycznia 2022 1 przez mediapodkarpackie

Do produkcji mundurów bojowych sięga się po odpowiednie materiały ze względu na to, że są to specjalistyczne ubrania przeznaczone dla służb typu wojsko, policja, straż graniczna/pożarna oraz agencji ochrony i harcerstwa. Najlepszym miejscem na zakup dobrej jakości munduru bojowego o określonych właściwościach jest sprawdzony sklep. Odzież powinna cechować się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, niekorzystne warunki atmosferyczne i zapewniać dobrą przepuszczalność.

Po czym poznać dobrej jakości mundury bojowe?

Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem odzieży taktycznej. Pojawia się jednak pytanie, po czym poznać dobrej jakości mundury bojowe. Warto od razu zaznaczyć, że oferta sklepów jest skierowana zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. W służbach mundurowych i siłach zbrojnych pracują przedstawiciele obu płci. W przypadku kobiet świetnie sprawdzają się mundury o smuklejszym kroju, które zapewniają maksymalną mobilność. Wspaniale nadają się ubrania ze zmniejszonym otworem na szyję, dopasowane do szerokości ramion, co przekłada się na ergonomię, zapewniając wygodę. Mile widziane są podwyższone kieszenie, wzbogacone o klapy ułatwiające schowanie/wyjęcie wyposażenia. Mundury wojskowe powinny być lekkie, aby nie stanowić dodatkowego obciążenia oraz funkcjonalne, dopasowane do warunków pogodowych i terenowych. Nie może zabraknąć kieszeni zapinanych na zamek, aby nic z nich nie wypadło. W przypadku kobiet znaczenie ma również to, aby mundury miały podwyższone otwory na ramiona i zmniejszony obwód rękawów. Wszystko to poprawia mobilność, która dla osoby umundurowanej ma kluczowe znaczenie.

Godne polecenia mundury bojowe

Wybierając mundury bojowe, powinno się mieć na uwadze także kolorystykę. W zależności od pełnionych obowiązków, znaczenie ma bycie dobrze widocznym (np. strażacy) lub zagwarantowanie sobie jak najlepszego kamuflażu (wojskowi). Każdy doceni jak najlżejszy mundur, wykonany z dobrze oddychających materiałów. Warto postawić przede wszystkim na tkaniny lekkie i szybkoschnące, szczególnie w przypadku pracy wykonywanej w wysokich temperaturach. Znaczenie ma dobre odprowadzanie wilgoci, ochrona przed promieniowaniem słonecznym, wytrzymałość na rozdarcia, wzmocnienia w newralgicznych miejscach. Mile widzianymi dodatkami są siateczki, które usprawniają przepływ powietrza i przyspieszają schnięcie. W spodniach świetnie sprawdza się wstawka w kroku, która zapewnia większą mobilność. Z kolei nakolanniki powinny mieć regulowaną wysokość i naciąg. Od munduru bojowego należy wymagać sznurka do ściągania mankietów, wzmacnianych kieszeni specjalnego przeznaczenia, pętli ładujących, uchwytów na latarki.

Podsumowując, mundury bojowe powinny spełniać następujące wymogi:

  • być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • zapewniać mobilność, swobodę ruchów i wygodę,
  • zostać wykonane z materiałów dobrze odprowadzających wilgoć, szybkoschnących, rozciągliwych, przyjemnych w dotyku, odpornych na zabrudzenia i przedarcie,
  • mieć odpowiednio dobraną kolorystykę.