Ciągłe parcie na mocz i inne objawy problemów z prostatą

Ciągłe parcie na mocz i inne objawy problemów z prostatą

30 października 2020 2 przez

O problemach z prostatą najczęściej mówi się w kontekście chorób nowotworowych, ale nie są to jedyne schorzenia, jakie mogą pojawić się w tym obrębie. Inne problemy są (na szczęście) łagodniejsze, ale wcale nie oznacza to, że należy je bagatelizować jak np. ciągłe parcie na mocz.

Ciągłe parcie na mocz – co może trapić prostatę?

Zjawisko powiększania się prostaty u dojrzałych mężczyzn, zwykle po 50. roku życia, jest praktycznie rzecz biorąc normalne, ma związek ze zmianami hormonalnymi, spadkiem testosteronu, a także rozluźnianiem się napięcia mięśniowego. Gruczoł krokowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie cewki moczowej, otaczając ją, dlatego objawy jego przerostu dotyczą przede wszystkim procesu oddawania moczu. Są to:

  • ciągłe parcie na mocz,
  • trudności w jego oddawaniu – przerywany strumień, oddawanie go z opóźnieniem,
  • a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymanie moczu.

Mogą też oczywiście pojawić się dolegliwości bólowe – w okolicach pęcherza, ale też krocza.

Nawet kiedy przerost prostaty jest łagodny, nie powinno się tego bagatelizować, gdyż sytuacja może szybko się pogorszyć. Może dojść do znacznego powiększenia gruczołu, a nawet pojawienia się zmian nowotworowych, poza tym ciągłe parcie na mocz i inne objawy będą bardziej dokuczliwe. Niekiedy bywa tak, że przy stanach nowotworowych trzeba wykonać prostatektomie laparoskopową, która jest jedną z motod leczenia. Zwykle też pojawia się obniżona sprawność seksualna.
Dość częste są też problemy związane ze stanami zapalnymi prostaty.

Jak wygląda leczenie?

Usuwanie takich problemów wbrew pozorom nie jest trudne. Operacji wymagają tylko skrajne przypadki, zwykle wystarczy stosowanie leków, jednak problemem jest przede wszystkim to, że panowie nie chcą korzystać z konsultacji lekarskich. Wstydzą się udać do urologa, a także nawet przed samym sobą przyznać się do istnienia takich problemów. Warto jednak się przełamać, gdyż kłopoty z prostatą nie mijają same. Mogą się tylko zaostrzyć, znacząco obniżając komfort życia, dając przykre dolegliwości, a w konsekwencji poważnie zagrażając życiu, a nawet zdrowiu. Ciągłe parcie na mocz może mieć rózne konsekwencje.

W przypadku łagodnego przerostu prostaty, jako stanu zapalnego, lekarz urolog przepisze leki, które niwelują te problemy. Mogą one hamować rozrost gruczołu, a nawet zmniejszać go i cofać skutki takiego schorzenia. Jeśli zaś chodzi o stan zapalny, wywołany na przykład przez przypadkowe przeniesienie bakterii z jelita grubego do cewki moczowej, o co niestety nie trudno, to wystarczy zastosować antybiotykoterapię. Ciągłe parcie na mocz stopnio zaczyna się obniżać – widać wtedy skuteczność działań podejmowanych przez lekarzy.

Leczenie prostatyhttps://gaboscm.pl/leczenie-prostaty/ za pomocą inwazyjnych metod chirurgicznych są stosowane tylko w przypadku, gdy nie ma innego wyjścia, ale im także warto poddać się gdy zachodzi taka konieczność. Nie jest to może przyjemne, ale ratuje zdrowie, a nawet życie.

Regularne odwiedzanie urologa uchroni nas przed wieloma przykrościami tj. przewlekłe zapalenie pęcherza.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się co to jest endodoncja oraz jej leczenie.