Kłopoty z wymianą dowodów

11 kwietnia 2008 2 przez

Kłopot z dowodami osobistymi w mieleckich gminach. Samorządy nie nadążają z wymianą.

Od 1 stycznia stare, książkowe dowody nie będą ważne. Kilka tysięcy mieszkańców powiatu może mieć problemy w urzędach, bankach lub na poczcie.
Do końca roku ważne są jeszcze stare, zielone dowody osobiste. Każdy, kto jeszcze posiada taki dokument tożsamości musi go wymienić. Można to zrobić w urzędach gmin. Ale te będą miała duże problemy by zdążyć na czas.

Proboszcz twierdzi
– Miesięcznie przygotowujemy około 200 dowodów. A osób ze starymi w gminie mamy około 2 tysięcy – mówił na zebraniu z mieszkańcami wójt gminy Przecław Ryszard Wolanin, zachęcał by jak najszybciej pojawić się w urzędzie. – Od 1 stycznia bez nowego dowodu nie będzie można załatwić nic w urzędach czy choćby wybrać pieniędzy z banku – wyjaśnia Wolanin. I dodaje żartobliwie – mówią, że nawet umrzeć nie będzie można. Ale nasz proboszcz twierdzi jednak, że z tym akurat nie powinno być problemu.

Wyślą SMS-a
Gminnym urzędnikom, którzy pracują przy wymianie dowodów jednak nie jest do śmiechu. By zachęcić mieszkańców do wymiany swoich dokumentów tożsamości wprowadzają ułatwienia. W Przecławiu informację o odbiorze nowego dokumentu mieszkańcy mogą otrzymywać za pomocą SMS-ów. – Nawet na telefony stacjonarne wysyłamy. Wtedy treść jest odczytywana – wyjaśnia Wolanin. W przypadku osób chorych lub niepełnosprawnych urzędnik po wniosek może pojechać do domu mieszkańca.

A jak zmienią ulice
Ale w samym Przecławiu niechętnie wymienia się dowody. Powód? Planowana zmiana nazw ulic. – Będziemy musieli drugi raz później zmieniać dokument – skarżył się mieszkaniec ulicy Weneckiej, jednej z tych, które będą miały prawdopodobnie nowych patronów. – Płacić będzie trzeba dwa razy – dodawał. Wójt Wolanin zapowiadał, że może zwolnić z opłat za wydanie dowodu po zmianie nazw. Ale i tak wymieniać wtedy będzie nie tylko dowód, ale i wszystkie pozostałe dokumenty. Zmianą nazwy niektórych ulic w Przecławiu ma się zająć powstające w Przecławiu towarzystwo miłośników tej miejscowości.
(cyn)

News odtworzony z archiwalnej strony.