Co to jest endodoncja i kiedy wykonuje się takie zabiegi?
26 lutego 2021Zabiegi endodontyczne należą do poważniejszych zabiegów stomatologicznych, ale jednocześnie stanowią podstawę usług dentystycznych. Co to jest endodoncja i czy jest się czego bać?
Kiedy doszło do zainfekowania tkanki w kanałach…
Leczenie endodontyczne, zwane powszechnie kanałowym, przeprowadza się wtedy, gdy próchnica zaatakowała nie tylko wierzchnią część zęba, ale też kanały znajdujące się w korzeniach. Są to trudno dostępne miejsca, dlatego leczenie kanałowe jest bardziej zaawansowane i zwykle też więcej kosztuje. Niestety nie zawsze przy tym ogranicza się do jednej wizyty, gdyż stomatolog musi sprawić, żeby ciasne kanały rozszerzyły się, umożliwiając niezbędną interwencję.
Złą stroną takiego zabiegu jest też fakt, że po jego przeprowadzeniu ząb jest martwy – zostaje pozbawiony nerwu i nie jest już tak trwały jak żywe zęby, w dodatku może dochodzić do jego ciemnienia (ale są sposoby, by zęby martwe wybielać). Niemniej jest to często sposób na uratowanie zęba, który jest skrajnie zniszczony przez próchnicę. Z wykonaniem leczenia endodontycznego nie można też zwlekać, gdyż istniejąca w kanałach zębowych infekcja może zagrażać zdrowiu całego organizmu.
Leczenie endodontyczne krok po kroku
Choć leczenie kanałowe jest jednym z podstawowych zabiegów stomatologicznych, bardzo ważne jest, by przeprowadzał je doświadczony stomatolog, gdyż dokładne oczyszczenie kanałów z zainfekowanej tkanki – miazgi zębowej, jest kluczowe. Nie zawsze jednak to, czy tak się stanie, uzależnione jest od samego lekarza.
Kiedy kanały są ciasne i nie rozszerzają się mimo zastosowanych preparatów, nie ma pewności, że udało się je skutecznie opracować. Z tego powodu coraz częściej wykonuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem. Co to jest endodoncja mikroskopowa? To zabieg różniący się od standardowego typ, że lekarz ogląda kanały pod mikroskopem, dzięki czemu może dobrze ocenić ich stan nawet gdy ma do nich szczególnie utrudniony dostęp. A ogólnie takie leczenie przebiega w następujący sposób:
- najpierw lekarz musi dostać się do kanałów, więc rozwierca ząb aż do nich,
- potem umieszcza w zębie preparat powodujący rozszerzanie się kanałów (nieraz na efekt ten oczekuje się nawet kilka tygodni, w czasie których odbywa się kilka wizyt),
- kluczowym etapem jest opracowanie kanałów, tj. ich oczyszczenie za pomocą cienkich narzędzi penetrująco – piłujących, zdezynfekowanie i wypełnienie materiałem kompozytowym.
Po tym etapie można zaplombować ząb lub, jeśli korony nie ma lub została zeszlifowana w celu wykonania leczenia mikroskopowego, wykonać jej odbudowę. Zabieg można wykonać praktycznie w większości gabinetów stomatologicznych. Na terenie Śląska można wykonać leczenie kanałowe w mieście Tychy oraz w wielu innych miastach aglomeracji.
Dowiedz się więcej na temat zdrowia a konkretnie jakie są przyczyny zaćmy.
Polecam każdemu, kto chce zrozumieć świat głębiej i szerzej.
Ten artykuł to prawdziwy przewodnik po nieznanych wcześniej faktach.