Most się ugina

4 września 2008 2 przez

Zamiast starej kładki na rzece Wisłoce w Mielcu powstał niewielki most. Ale zanim został ukończony główne przęsło się wygięło.

– Nie ma powodu do wszczynania alarmu – uspokaja wójt wiejskiej gminy Mielec Władysław Ochalik, która buduje przeprawę.
Od kilkudziesięciu lat pomiędzy tak zwanym Starym Mielcem, a Podleszanami, nad rzeką Wisłoką, wisiała drewniana kładka. Ale w ubiegłym roku musiała zostać zamknięta. Jej stan techniczny był tak zły, że mogła się sama zawalić. – Mogliśmy ją remontować. Wymienić liny i deski. Ale chcieliśmy zrobić dobrze mieszkańcom tej części gminy i umożliwić w tym miejscu nawet przejazd samochodem. Tanio udało się uzyskać konstrukcję mostu, zbudowała go wojskowa jednostka inżynieryjna z Niska – wyjaśnia wójt wiejskiej gminy Mielec Władysław Ochalik. Bo to wiejski samorząd odpowiada za przeprawę przez rzekę w tym miejscu.

To nie złom
Mimo, że prace jeszcze trwają, brakuje podjazdów i pokrycia mostu, ludzie już na własną odpowiedzialność korzystają z mostu. I zauważyli, że główne przęsło mostu ugięło się. – To przecież ze złomu jest, to jak się ma nie wygiąć – komentują przechodzący. Z takim określeniem konstrukcji nie godzi się wójt Ochalik. – Te elementy mają atest. Są bezpieczne. Tak projektowany był most by był bardzo bezpieczny. Zachowane są tu wszelkie normy, wręcz most jest przeprojektowany. Nawet barierki są bardzo mocne – tłumaczy.

Inspekcja zbada
Ugięcie jednak jest widoczne nawet gołym okiem. – Eksperci zapewniają, że nie dzieje się tu nic złego. Most będzie badany przed oddaniem do użytkowania. Inspekcja budowlana zbada jego dopuszczalny ciężar. Nie ma tu żadnych powodów do wszczynania alarmu i paniki – zapewnia Władysław Ochalik. Informuje, że teraz na moście zostanie wykonany asfaltowy lub betonowy dywanik oraz prowizoryczne podjazdy. Później most ma zostać przystosowany do przejazdu samochodów osobowych. Powstaną podjazdy z prawdziwego zdarzenia. – Sprawdzimy czy jak będzie przejeżdżał samochód to zostanie miejsce dla pieszych. Rozważamy nawet poszerzenie tego mostu i podwieszenie przy tej konstrukcji właśnie specjalnego traktu dla pieszych – dopowiada Ochalik.
(cyn)

News odzyskany z archiwalnej wersji.