Przyczyny zaćmy – jak wygląda leczenie
4 stycznia 2019Zaćma to niebezpieczna choroba, który dotyka aż 800 tys. Polaków. Jakie są przyczyny zaćmy? Jak ją leczyć? Przeczytasz o tym w naszym artykule lub pod adresem: http://alfamedycyna.pl/zacma-przyczyny-objawy-leczenie/.
Zaćma – co to jest?
Zaćma to choroba oczu, która dotyka głównie osoby starsze – lawinowy wzrost zachorowań przypada u pacjentów w wieku powyżej 55. roku życia. Według WHO, na zaćmę cierpi około 20 milionów ludzi na świecie.
Czym jest to schorzenie? Jakie są przyczyny zaćmy? Zaćma polega na zmętnieniu soczewki oka. W odczuciu pacjentów jest to bardzo uciążliwa choroba, wpływająca na diametralne obniżenie jakości życia w wieku starszym. Niekiedy rozwija się u osób młodszych – głównie u cukrzyków, u osób długotrwale przyjmujących sterydy, czy też u osób, które nie zareagowały odpowiednio na pojawienie się krótkowzroczności (czyli nie poszły od razu do okulisty po okulary!).
Jak objawia się zaćma?
Osoba, którą dotyka to schorzenie odczuwa obniżenie ostrości widzenia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, pojawienie się choroby jest związane z wiekiem i jest skorelowane z naturalnym starzeniem się soczewki. Gdy soczewka nie jest już w stanie zmieniać swojego kształtu, odbija się to na ostrości widzenia u człowieka. Zarówno w dal, jak i wtedy, gdy spogląda na bliskie mu przedmioty. Charakterystyczne dla osób dotkniętych zaćmą jest pojawienie się tak zwanego mętnego oka, czyli zmiany koloru soczewki ze swojej pierwotnej barwy na szaro-biały, który pozbawiony jest blasku.
Jak leczy się zaćmę?
Leczenie przyczyny zaćmy polega na przeprowadzeniu mało inwazyjnego zabiegu wymiany soczewki. Wówczas wyjmuje się naturalną soczewkę z oka i wstawia nową, która bez problemu adaptuje się w organizmie człowieka. W Polsce każdego roku przez taki zabieg zaćmy przechodzi około 6 tysięcy oso. Rzadko dochodzi do powikłań.
Zaćma wrodzona
Z zaćmą niekiedy można się niestety urodzić. Schorzenie może rozwijać się w życiu płodowym, nie dając o sobie oczywiście znać. Może powstawać wskutek pobierania przez matkę leków zakazanych, picia alkoholu, spożywania narkotyków lub wskutek zwykłych zaburzeń hormonalnych, rozwijających się na bazie najróżniejszych schorzeń. Lista tych schorzeń jest dość długa, jednak najbardziej powinniśmy uważać na wirusy. Jeśli kobieta, która jest w ciąży przechodzi wirusy takie jak:
- żółtaczka,
- grypa,
- różyczka
…wówczas powinna być szczególnie wyczulona na swój stan, powinna być pod opieką lekarza. Po urodzeniu dziecka, należy kontrolować w pierwszych latach jego życia stan oka, nawet jeśli dziecko nie skarży się na jakość widzenia oraz nawet wówczas, gdy w standardowych badaniach nie ma pozornie powodów do niepokoju. Przyczyny zaćmy wrodzonej, nabyta jest w życiu płodowym, może bowiem objawić się nawet w ciągu kilku lat od narodzin.
Przyczyny zaćmy u osób młodych
Mimo że zaćma dotyka najczęściej osoby młode, to nie da się ukryć, że obserwuje się wzrost zachorowań na zaćmę nabytą (nie wrodzoną) u pacjentów, które są zdecydowanie młodsze niż standardowa grupa ryzyka. Obok wspomnianych wyżej zachowań ryzykownych, do pojawienia się przyczyny zaćmy mogą prowadzić zaburzenia pracy tarczycy. Jeśli więc mamy nadczynność lub niedoczynność tarczycy, konieczne jest szybkie wyregulowanie hormonów, którymi gospodaruje ten narząd.
Dodatkowo, pod stałą kontrolą lekarzy powinny być osoby, które mają cukrzycę – niezależnie od tego jak długo cierpią na to schorzenie. Złe metabolizowanie cukrów powoduje bardzo szybkie rozwijanie się zaćmy i niestety prowadzi do najostrzejszych odmian zaćmy.
Przyczyny zaćmy – urazy oka
Niezależnie od wieku, w historii życia każdego z nas zdarzają się urazy mechaniczne: wypadki samochodowe, urazy podczas uprawiania sportu, czy nieszczęśliwe wypadki które skutkują urazami. Gdy mamy uraz głowy, powinniśmy zbadać nie tylko funkcje mózgu, ale także stan naszej soczewki. Zdarza się, że po urazie zaczyna mętnieć i rozwija się zaćma. Jest to jeden z najbardziej przykrych wypadków w medycynie – gdy poważna choroba wzroku rozpoczyna się od zwykłego uderzenia piłką. Jednak jest to też wskazówka, aby nie bagatelizować nawet drobnych urazów. Jak widać przyczyny zaćmy są różne i niczego nie można wykluczać.
Dowiedz się więcej jak wygląda obecnie epidemia COVID-19 w Polsce.
To jest ten typ treści, który sprawia, że doceniasz wartość myślenia.
To jedna z tych lektur, która zmusza do zatrzymania się i przemyślenia.