Druk 3d na zamówienie

Druk 3d na zamówienie

19 marca 2020 2 przez

Druk 3d na zamówienie jest technologią, która w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością. Z pomocą wiązki nadtopionego plastiku możliwe jest tworzenie trójwymiarowych modeli o kształcie dowolnie wybranym przez klienta. Druk 3d uważa się za jedną z najtańszych metod tworzenia prototypów, których pozyskanie innymi metodami byłoby znacznie bardziej czasochłonne oraz mniej korzystne finansowo.

Z pomocą jakich materiałów odbywa się druk 3d na zamówienie?

Aby wydrukować model przestrzenny, stosuje się różne rodzaje materiałów, takie jak:

  • ABS – czyli nic innego niż popularny przemysłowy plastik,
  • PLA – rozwiązanie ekologiczne; plastik stworzony na bazie skrobi kukurydzianej, jest w pełni biodegradowalny),
  • materiały kompozytowe,
  • nylon.

Niektóre materiały są tańsze, a inne wiążą się z wyższymi kosztami, jednak ostateczny wybór co do rodzaju materiału zależy od klienta. Należy jednak pamiętać, że skomplikowane projekty wykonane przy użyciu nieodpowiedniego surowca mogą nie wyglądać zgodnie z zamierzeniem. Dlatego druk 3d na zamówienie jest dostosowywany pod trzeby klienta.

Do czego może być wykorzystywany druk 3d na zamówienie?

Z pomocą druku 3d na zamówienie można między innymi przygotować makiety architektoniczne – na przykład dla firm deweloperskich w celu zaprezentowania poglądowej makiety budynku czy nawet całego osiedla.

Ta forma druku przestrzennego może być również wykorzystana przez branżę jubilerską, do tworzenia poglądowych prototypów nawet bardzo skomplikowanej biżuterii.

Dzięki drukowi 3d na zamówienie możliwe jest przetestowanie różnego rodzaju prototypów pod kątem ich funkcjonalności, sprawdzenie poprawności prototypu na bazie projektowania czy sprawdzić poprawność dopasowania poszczególnych elementów.

Druk 3d na zamówienie pozwala na przedstawienie klientowi projektu w formie trójwymiarowej przed jego akceptacją. Każda drukarnia 3D przedstawia klientowi projekty jak będzie prototyp wyglądać.

Elastyczność wyboru

Decydując się na druk 3d na zamówienie jakiegoś elementu czy prototypu, można znacznie obniżyć koszty, między innymi dzięki podjęciu decyzji o tej formie sporządzenia poglądowego projektu trójwymiarowego, ale również. Dodatkowo, możliwe jest zdecydowanie o zastosowaniu tańszych materiałów, które pozwolą na kolejne oszczędności.

Po przesłaniu projektu dokonywana jest wycena, którą klient akceptuje lub nie – samo przesłanie projektu nie jest wiążące. Cena usługi jest w dużej mierze zależna od wymiarów całego projektu, ilości zamówionych sztuk, a także wybranego materiału, który ma zostać użyty do druku.

Możliwe jest także przesłanie niedokończonego projektu w celu jego uzupełnienia i wykonania druku na tej podstawie.

Kreatywne prezenty

Oprócz wykorzystania druku 3d na zamówienie do szeroko pojętej pracy zawodowej czy też w celach naukowych, możliwe jest również skorzystanie z tej formy drukowania przestrzennego dla przyjemności.

Dzięki drukowi 3d na zamówienie można stworzyć wymarzony projekt zabawki dla dziecka, pomysłową biżuterię dla bliskiej osoby czy unikalne podziękowania na każdą okazję.

Ograniczeniem w tym zakresie jest tylko i wyłącznie wyobraźnia oraz możliwość stworzenia odpowiedniego projektu, możliwego do wydrukowania przestrzennego przez drukarkę 3D.

Dowiedz się więcej na temat futurystycznych projektów.