Jedyna w Polsce storczykarnia w Łańcutowie już otwarta!

Jedyna w Polsce storczykarnia w Łańcutowie już otwarta!

23 lutego 2007 2 przez

W dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich w Łańcucie otwarto zamkową storczykarnię. To pierwsza placówka w Polsce, w której eksponowane są wyłącznie storczyki. W storczykarni Łańcut zgromadzono 4 tys. roślin, reprezentujących około 800 gatunków storczyków, w tym najbardziej rzadkie i egzotyczne.

Storczykarnia Łańcut posiada efektowne kwiaty

Na wystawie można zobaczyć najefektowniejsze rośliny w okresie kwitnienia. Są to zarówno storczyki naziemne, jak i rosnące na skałach (litofity) oraz rosnące na konarach drzew (epifity). Po okresie kwitnienia kwiaty wracają na zaplecze i tam są nadal uprawiane.

– W związku z tym, że różne kwiaty mają różny czas kwitnienia – jedne kilka dni, inne nawet kilka miesięcy – wystawa będzie się zmieniać – mówiła w czasie otwarcia storczykarni jej szefowa Danuta Pańczyk.

Salę ekspozycyjną podzielono na kilka stanowisk. Na pierwszym z nich prezentowane są hybrydy, czyli współczesne krzyżówki, wyhodowane przez człowieka. Obejrzeć można także storczyki botaniczne, ukształtowane bez udziału człowieka. Na kolejnych stanowiskach zgromadzono historyczne gatunki i odmiany kwiatów, m.in. pochodzące z przedwojennej kolekcji Potockich, ówczesnych właścicieli zamku).

Okazy z całego świata w storczykarni

Zgromadzone storczyki pochodzą głównie z Azji, Afryki, Ameryki Południowej. Storczykarnia Łańcut powstała w odbudowanych szklarniach rodziny Potockich. Zajmuje powierzchnię 640 metrów kwadratowych, z czego 230 metry to miejsce ekspozycji; na pozostałej powierzchni znajduje się zaplecze, podzielone na trzy strefy klimatyczne – tropikalną, umiarkowaną i zimną – właściwe dla poszczególnych gatunków. W każdej z nich panuje inna temperatura, wilgotność i nasłonecznienie. Całością steruje komputer. Budowa łańcuckiej storczykarni kosztowała około 7 mln zł, z tego część pochodziła z funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zespół szklarni zamkowych wybudowano przed 1904 rokiem. Początkowo pełnił on rolę zaplecza Palmiarni. Hodowano tu różne rośliny, m.in. goździki, gloksynie i storczyki. Po II wojnie światowej obiekt przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne, które kontynuowano uprawę do lat 80-tych. Później storczykarnię włączono do zespołu parkowego.

Jak zwiedzać storczykarnie?

Storczykarnia jest dostępna dla zwiedzających od 29 czerwca 2008 r. Godziny otwarcia: 10:00-1800 wtorek-piątek oraz 11:00-19:00 sobota-niedziela. W poniedziałki nieczynne. Ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem. Bilety w cenie: 5 zł – normalny, 3 zł – ulgowy. Skoro mowa o zwiedzaniu oraz turystyce, to może będziesz zainteresowany turystyką w Radomyślu Wielkim. Zapraszamy!

News odtworzony z archiwalnej strony.